♦ ինքնուրույն կանգնել հենարանի մոտ և բռնվելով ազատ տեղաշարժվել,
♦ մեծահասակների ձեռքը բռնած մի քանի քայլ անել,
♦ տալ առարկան, երբ ասում եք «տուր այն» և վերցնել, երբ ասում եք «վերցրու այն»,
♦ ծնողների վրա ցույց տալ մարմնի տարբեր մասեր (քիթ, աչք, ականջ)
♦ կոնկրետ ձայներ հանել՝ փորձելով ասել ինչ-որ բան,
♦ ափսեից վերցնել կերակրի կտորներ:
Քանի որ բալիկը զբոսնում է տան ամբողջ տարածքում, անհրաժեշտ  է բանալիով փակել վտանգավոր նյութեր պարունակող դարակներն ու դռները: Նրանք շատ արագ կարող են փորձել լվացքի փոշին կամ կուլ տալ ինչ-որ վտանգավոր իր: Դա չափազանց վտանգավոր է, այնպես որ եղեք հնարավորինս ուշադիր:
Այս տարիքում շատ կարևոր են զարգացնող խաղերը, սակայն այս դեպքում էլ պետք է ուշադիր լինել, որ խաղալիքները չլինեն վնասակար և շատ մանր, որպեսզի երեխան չկարողանա կուլ տալ դրանք: Շատ երեխաներ ցանկանում են փորձել գլուխկոտրուկի, կոնստրուկտորի կամ այլ գունավոր խաղալիքի դետալները: Փորձեք ամեն դեպքում խրախուսել երեխային ճիշտ գործողություններ կատարելիս, քանի որ դա խրախուսում է փոքրիկին և մոտիվացնում ձգտել ավելիին:
9
Փոքրիկի տեսողությունը գրեթե մեծահասակի նման է: Նա հաջողությամբ տեսնում է ինչպես հեռուն, այնպես էլ մոտակայքը, կարող է հանգիստ հետևել արագ շարժվող իրերն ու մարդկանց: Ձեռքերն ու աչքերը փոխկապակցված են և շարժողական ռեֆլեքսները զարգանում են տեսողության հետ համահունչ: Օրինակ, երբ փոքրիկը տեսնում է խաղալիքը սենյակի մյուս ծայրում և սկսում է սողալ դեպի այն:
Փոքրիկը քնում է օրվա մեջ 12-16 ժամ: Որոշ փոքրիկներ կարող են քնել միանգամից 2 ժամ, որոշ բալիկներ 20-30 րոպե մի քանի անգամ:
Երեխայի լսողությունը լավ զարգացել է, նա լսելով իր անունն անմիջապես արձագանքում է: Երբ հարցնեք՝ «ո՞ւր է հայրիկը», նա աչքերով փորձում է փնտրել հայրիկին:
Հնարավորինս շատ իրերը կոչեք իրենց անուններով, փոքրիկը սկսում է հասկանալ, որ ամեն ինչ ունի իր առանձին անվանումը: Այժմ նրա մոտ պասիվ բառապաշար հավաքելու շրջան է, որը շուտով նրան պետք կգա:
Բալիկն արդեն հասկանում է, թե ինչպես կարող է գրավել ձեր ուշադրությունը: Որքան կարող եք շատ շփվեք ձեր բալիկի հետ, քանի որ նա ավելի շատ բան կսովորի սեփական լեզվի մասին: Նրա մոտ ձևավորվում է ինքնուրույնությունը: Փորձեք անընդհատ օգնել նրան և շուտով կտեսնեք, թե որքան է ձեր փոքրիկը մեծացել:
Նրա մոտ սկսում են ի հայտ գալ բնավորության գծերը: Որոշ երեխաներ հանգիստ են, հավասարակշռված, մյուսները ընդհակառակը՝ առավել աշխույժ են և չարաճճի:  Ոմանք ժպտում են և շատ ուրախ են, ոմանք ամաչկոտ են և կաշկանդված: Ինչպիսին էլ լինի ձեր փոքրիկը, նրա մոտ արդեն ամեն ինչի նկատմամբ ձևավորվում է սեփական կարծիք: